Mēs saistām Ziemassvētkus ar daudzām lietām: mandarīniem, zirņiem, “Likteņa ironiju”. Bet visgrūtāk ir iedomāties Ziemassvētku brīvdienas bez galvenā atribūta – Ziemassvētku eglītes. Vienmēr dabisks koks ticis novērtēts augstāk nekā mākslīgais. Bet, tā vietā, lai stiprinātu svētku noskaņu, meža skaistums var nodarīt lielu kaitējumu.
Ja ziemas brīvdienās jums pēkšņi rodas iesnas vai klepus, visticamāk, tas ir “Ziemassvētku eglītes sindroms”. Šajā rakstā mēs analizēsim galvenos iemeslus un atklāsim, kas var būt bīstams dabiskajos skuju kokos.
Kas ir “Ziemassvētku eglītes sindroms”?
Grūti noticēt, ka zaļā skaistule var izraisīt iesnas, klepu vai pat astmas lēkmes. “Ziemassvētku eglītes sindromu” izraisa dažāda veida pelējums, kas aug uz skuju kokiem. Īpaši ātri tas izplatās siltās telpās (piemēram, jūsu dzīvojamā istabā vai guļamistabā).
Šo faktu vispirms savā pētījumā atklāja alergologs un pulmonologs – Dr. Lorencs Kurlandski. Viņš lūdza savus kolēģus no Ņujorkas Medicīnas universitātes iesniegt mizu un skuju paraugus no skuju kokiem, kas stāvēja viņu mājās. Analīzes rezultāti atklāja, ka 26 eksemplāros bija 53 dažāda veida pelējumi. Lielākā daļa no tiem spēj izraisīt dažādas alerģiskas reakcijas.
Tika arī pierādīts, ka, jo ilgāk egle vai priede palika mājā, jo lielāka iespēja kļūt par šī sindroma upuri. Un viss tikai tāpēc, ka augstā temperatūra telpā stimulē pelējuma augšanu.
Kādi ir šī sindroma simptomi?
Visbiežāk sastopamie simptomi ir:
- alerģisks rinīts, kam seko iesnas, šķaudīšana, deguna gļotādas edēma, nieze;
- klepus;
- sāpes krūtīs;
- asarošana.
Neskatoties uz to, ka vairumā gadījumu cilvēkiem var būt tikai nelielas blakusparādības un simptomi, tomēr “Ziemassvētku eglītes sindroms” var saasināt elpceļu slimības astmas slimniekiem un dažos gadījumos pat izraisīt pneimoniju.
Ko darīt?
Ja nespējat iedomāties Ziemassvētkus bez meža skaistules, lūk, ieteikumi, kas var jums palīdzēt.
- Rūpīgi apsmidziniet zarus un koka stumbru ar ūdeni un ļaujiet tai pilnīgi nožūt, piemēram, garāžā vai ārpus mājas.
- Noslaukiet visus eglīšu rotājumus no putekļiem.
- Neuzglabājiet dabisko koku ilgāk par 4-7 dienām, ja jūtat alerģisku reakciju.
- Izmantojiet gaisa attīrītāju telpā, kur atrodas koks.
- Izvēlieties mākslīgo variantu. Protams, šādi koki neizdala patīkamo sveķu smaržu, bet tie neveido pelējumu, kas izraisa alerģiskas reakcijas.
Ja jūs esat vienā telpā ar skuju koku un sajūtiet dažus no iepriekš minētajiem simptomiem, tā iemesls ir “Ziemassvētku eglītes sindroms”. Ja jūs nevēlaties sabojāt savas brīvdienas, jums būs jāveic daži pasākumi.
©TOPRAKSTI.LV / AVOTS: fabiosa.com